
A Goldman Sachs korábbi alapkezelője, Raoul Pal frissítette azt a fontos grafikont, amely összehasonlítja a kriptovaluták elfogadását az internethasználattal.
A Twitter-fiókján keresztül megosztott diagram azt próbálja vázolni, hogy a technológiák milyen ütemben értek el meghatározott számú felhasználót fejlődésük ugyanazon időszakában.
Az ábra szerint az internet diagramja 1992-től indul, míg a kriptovalutáké 2016-tól, amikor is a Bitcoin (BTC) és az Ethereum (ETH) megjelent a köztudatban. Mindkét technológiának 5 millió felhasználója volt ugyanabban az időszakban.
A diagram szerint a kriptovalutáknak mindössze 6 év alatt sikerült 295 millió résztvevőt a piacra vonzania. Ugyanebben az időszakban az internet ennek a növekedésnek csak kevesebb, mint felét érte el: 1998-ra összesen 119 millió felhasználója volt.
Pal szerint a kriptopiac 137%-os növekedést ért el ebben az időszakban, míg az internet kevesebb, mint 76%-ot. 2021 jelentős fordulóponttá vált a digitális eszközök közösség általi elfogadására nézve. Az elfogadás tekintetében fellendülést hozott a COVID-19 világjárvány, a digitális fizetések iránti megnövekedett kereslet és a nem hagyományos befektetési formák is.
Pal így nyilatkozott:
“2021 egy igen pörgős év volt a növekedés tekintetében és a hálózatra épülő hálózat Reed’s Law hatása egyértelmű (…). Ahogy mindig is mondtam, ez a technológiának olyan gyors mértékű elfogadása, melyet a világ még nem látott.”

Pal 2025 decemberére 1.2 milliárd digitális eszközfelhasználót jósol, ha az ágazat követi az internet növekedésének lassulását. Persze ez a szám 2.5 milliárdra is nőhet, ha
“az internet első 6 évének növekedési ütemét feltételezzük”.
-tette hozzá.
A grafikon szerinti előrejelzés évről-évre egyre optimistább értékeket mutat. A Goldman Sachs volt ügyvezetője ezt mondta:
“76%-os növekedési rátát használva 2030-ra ez 5 milliárd felhasználót jelentene, vagyis az értékek és kapcsolattartási feltételek birtoklásának, átadásának és rögzítésének domináns forrásává válna világszerte. Ez igen!”
Mi áll a kriptovaluták elfogadás mögött?
A kriptovaluták robbanásszerű felhasználását és szélesebb körű alkalmazását a blokklánc technológiának köszönheti. Ez két olyan fontos tényező, amely Pal szerint hozzájárult ahhoz, hogy a felhasználók birtokba vegyék ezt a területet.
In a digital world, everything trends towards zero in cost driven by Moore Law and other phenomena.
— Raoul Pal (@RaoulGMI) March 12, 2022
But blockchain changed all of that. It created verifiable and immutable digital scarcity allowing an explosion of use cases in the Layer 1, Layer 2 and applications layer
A Goldman Sachs korábbi ügyvezetője és a Global Macro Investor (GMI) alapítója egy olyan képletet hozott létre, amely az elfogadás mértékének a digitális eszközök árára gyakorolt hatásait jósolná meg. A napi tranzakciós mennyiséget megszorozva az aktív felhasználók számával becslést kaphatunk a jövőbeni árak alakulásáról.
Pal egy Bitcoin diagramot használt példaként. Ahogy az ábrán láthatjuk, kék színnel jelölték a Bitcoin árát 2010-től egészen mostanáig. A grafikonon ábrázolták azt a potenciális értéket is, amelyet az általa javasolt képlet alkalmazásával kapnánk.

Úgy tűnik, hogy az Ethereum, Polkadot és XRP esetében vázolt diagramok illeszkednek a Pal által javasolt modellhez. Pal szerint az elkövetkezendő évben, ahogy nő a digitális eszközökkel szembeni elfogadás mértéke, a gyorsan fejlődő tokenek, (mint például az ETH, BNB, LUNA) felülmúlják majd a piacot.
Az Ethereum lehagyhatja a Bitcoint is piaci kapitalizációját tekintve, de Pal szerint ennek az eseménynek semmi jelentősége nem lesz majd, tekintettel a két hálózat eltérő jellemzőire. Hozzátette:
“De ha egy hálózat további hálózati hatást hoz létre, akkor a log regressziós csatorna továbbra is tökéletes módja marad a jövőbeni dolgok előrejelzésének...Assuming BTC remains 1 standard deviation below trend it gives a price target of $600,000.“
Jelen cikk írásakor a BTC ára (mely az elmúlt napokban oldalirányú mozgásokat mutatott) 39 035 dolláron mozog.

Ezt eddig is tudtuk, szo volt rola mar evekkel ezelott is