
Egyesek attól tartanak, hogy a külföldi kriptokészletekkel kapcsolatos információk megosztása indokolatlan leskelődést jelent. A törvényhozók azonban úgy vélik, hogy a blokklánc technológia elősegítheti az adóbeszedést.
A kripto-tranzakciók diszkréciójának korlátozásáról szóló vitatott törvények, és a bitcoin (BTC) teljes betiltásával való kacérkodás után, az Európai Parlament most azt fontolgatja, milyen jelentőséggel bírhatnak a blokklánc-technológiák az adók szempontjából.
Április 25.-én a törvényhozók megvitatják, hogyan lehetne szigorítani az adótörvényeket és eljárásokat a Web3 területén. Egy, Lídia Pereira portugál európai parlamenti képviselő által készített, jelentéstervezet pedig azt javasolja, hogy a nemzeti adóhatóságok elkezdhetnék az egyének kriptoeszköz-készletére vonatkozó adatok cseréjét.
Kapcsolódó:
- Lekövetné az EU az összes kripto-tranzakciót
- Pozitívan döntött az Európai Parlament | Lehetővé válik a kriptovaluták szabályozása
A felhívás talán nem is annyira meglepő. Az Európai Unió hatályos közigazgatási együttműködési szabályai lehetővé teszik a bankszámlákkal kapcsolatos hasonló információcserét annak érdekében, hogy megakadályozzák a tengerentúli részesedések eltitkolását az adózótól. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), a nemzetközi adószabályok őrzője pedig jelenleg is konzultál, hogy ennek ki kellene-e terjednie a kriptora.
Szimatolnak a törvényhozó szervek
Pereira javaslata nem jelent problémát, ha nagyvállalatokról beszélünk, viszont aggasztó adatvédelmi inváziót jelenthet, ha a rendszeres kriptomegtakarításaidat érinti – mondta a jelentésben részt vevő egyik törvényhozó a CoinDesknek adott interjúban.
„Ha van egy jólmenő vállalkozásod, ami a hagyományos pénzügyi rendszer és a kripto határán áll, akkor szerintem jó, ha van egy bizonyos szintű áttekintés, felügyelet a hatóságok részéről, és jó, ha megosztod ezeket az információkat.”
– mondta Mikuláš Peksa, a cseh Pirate Párt tagja, amely a digitalizációt és az online jogokat támogatja.
Ez azonban nem kellene, hogy extra leskelődést vagy végrehajtási tevékenységeket jelentsen a hétköznapi emberekkel szemben – tette hozzá.
„A jelenlegi adórendszerünk nagyrészt a kisebb játékosok elkapására összpontosít, hogy rákényszerítse őket, hogy megfizessenek minden egyes eurót” – mondta, míg „a nagyobb szereplők általában többé-kevésbé törvényes módszereket alkalmaznak saját adójuk optimalizálására.”
Az adóelkerülés kockázatai mellett úgy tűnik, hogy a törvényhozókat az is érdekli, milyen lehetőségeket tartogat a blokklánc az adózás számára. A nyilvános főkönyvek új módot kínálhatnak az adóbeszedés automatizálására, biztosítva az embereknek, hogy rengeteg űrlap kitöltése nélkül fizessék ki tartozásaikat.
Ahelyett, hogy adóbevallást nyújtana be az adóhatóságnak, „megmondhatja nekik a tárcája címét, a többit pedig majd ők elintézik.” – mondta Peksa, hozzátéve, hogy az általad végrehajtott tranzakciók bizonyítása szempontjából a többi felhasználó által hitelesített blokklánc-hálózatok „sokkal inkább elszámoltathatók, mint bármilyen bank.”
A konzervatív adóigazgatás modernizálása sajátos kihívásokat jelent – ismeri el. A törvényhozókat azonban inspirálhatta egy novemberi előadás, ahol adójogászok azt mondták, hogy a Web 3 technológia javíthatja a hatékonyságot és csökkentheti a csalásokat.
A blokklánc-technológia biztosítja, hogy az adókat a forrásnál vonják le, például a bérszámfejtésnél, vagy a részvényfejtésnél vagy a részvényosztalék felosztásánál. De az olyan bonyolultabb alkalmazásokban is használható, mint a transzferárazás, a multinacionális vállalatok kötelezettségeinek értékelésének összetett folyamata a különböző joghatóságokon.
Az általános forgalmi adót, a napi eladásokra kivetett illetéket idővel felválthatja egy csalásra kevésbé hajlamos virtuális token – mondta a képviselőknek Robert Müller, a Flick Gocke Schaumburg ügyvédi irodától.
Pereira sürgetni tervezte az Európai bizottságot, hogy „állapítsa meg, hogyan lehet kihasználni a blokklánc-technológiákat, és hogyan lehet megakadályozni az adócsalást és az adókikerülést”, sőt, az egész EU-ra kiterjedő infrastruktúrát fejleszt ki ennek támogatására.
Online influenszerek?
A gyakorlatban a törvényhozók által elmondottaknak alig van jelentősége. Ellentétben az olyan területekkel, mint a pénzmosás elleni törvény vagy a kriptolicensz követelményei, az Európai Parlament nem módosíthatja az adójogszabályokat, csak tanácsot adhat.
Ezért a törvényhozók véleménye szerint nem tűnik ideálisnak az EU kriptoadó-rendszerén belüli lényegesebb kérdésekben. Az adókezelés még az olyan viszonylag elfogadott jogrendszerekben is fejfájást okozhat, mint Németország.
Egy 2020-as OECD jelentés alapján, a különböző országok, még az EU-n belül is eltérő állásponton vannak a bányászatból és egyik kripto eszköz másikra váltásából származó bevétel adóztatásával kapcsolatban.
Ez az ellentét megnehezítheti a több jogrendszerben dolgozók életét, de potenciálisan bónuszt is kínál az ágazat számára, mivel az EU nemzetei versenghetnek egymással, hogy a leginkább kriptobarát környezetet kínálják.
A parlament tanácsa látszólag nem változtat ezen az elrendezésen. Noha sok EU-tagállam harcol az adókikerülés ellen, féltékenyen őrzik a mozgásterüket saját adópolitikájuk kialakulásában. Az uniós eljárások értelmében pedig bármely ország megvétózhat egy neki nem tetsző javaslatot, megakadályozva ezzel annak törvénybe lépését.