
A Chainalysis elemző cég szerint az olyan csoportok, mint a Darkside és a Conti, jelentős mennyiségű Bitcoint és Monerot zsákmányoltak zsarolóprogramjaiknak köszönhetően.
A Chainalysis jelenleg 602 millió dollárra becsüli a zsarolóprogramok által követelt kifizetéseket 2021-ben – ami kevesebb mint 2020-ban. Arra számítanak, hogy a végleges szám ennél magasabb lesz.
A Chainalysis elemező cég megállapította, hogy a kriptovaluta zsarolóprogram támadások által ellopott érték valószínűleg növekszik 2021-re az előző évhez képest – habár még nem számoltak össze mindent.
A cég 2022-es Crypo Crime Report-ja szerint 2021-ben 602 millió dollárnyi lopott összeg köthető zsarolóprogramokhoz, míg 2020-ban ezzel szemben magasabb, 692 millió dollár volt. A 2021-es adatot viszont „alábecsültnek” tartják, ugyanis egy felülvizsgálatot követően a 2020-as becsléseket is módosítani kellett, melyet követően az érték 50%-kal emelkedett.

„Az a tény, hogy a zsarolóprogram bevétele 2021 első felében meghaladta a 2020 első felében elért bevételt, azt sugallja számunkra, hogy 2021 végül is jobb év lesz a zsarolók számára”
– áll a jelentésben.
Olvasd el ezt is:
A ransomware, vagyis a zsarolóprogram egy olyan rosszindulatú szoftver, amely mindaddig blokkolja a hozzáférést a számítógépes fájlokhoz, amíg a támadó követelése nem teljesül.
A hackerek gyakran több százezer, vagy több millió dolláros összegeket követelnek– jellemzően kriptovalutában kifizetve, így nem kell hagyományos fizetési lépéseken átmenni. A zsarolóprogramoknak különféle változatai vagy típusai léteznek, ezeket „törzseknek” nevezik.
2021-es év zsarolásainak legnagyobb elkövetői

A Conti volt messze a “legsikeresebb” a 2021-es évben. A több millió ügyféltől begyűjtött 180 millió dolláros zsákmányukkal vezetik a toplistát. Úgy hiszik, hogy a Conti egy Oroszországból tevékenykedő hacker-csoport, akik megbízás szerűen követik el támadásaikat részesedésért cserébe.
A DarkSide tevékenysége is figyelemreméltó, hisz ők is jelentős mennyiségű összeget zsaroltak ki. A fenti ábrán látható top 5 csapat/személy által zsarolt összeg több, mint a felét teszi ki az éves zsarolásból szerzett összegnek.
A zsarolóprogram nem egyszerűen veszélyes. Folyamatosan változik is. Itt van egy kis betekintés a zsarolások jelenlegi helyzetébe, és arra, hogy a biztonsági szervek hogyan küzdenek ellene.
Ransomware isn’t just dangerous. It’s also ever-changing. Here’s a look at the current state of #ransomware and how law enforcement and security agencies are fighting back. https://t.co/SlszetCyE9
— Chainalysis (@chainalysis) February 10, 2022
Mivel a kriptovaluta fizetések peer-to-peer elven működnek, a hackerek továbbra is visszaélnek ezzel, hogy elkerüljék a harmadik fél közvetítését. A hagyományos pénzügyben a bankok és a fizetési szolgáltatók nem csak visszafordítják a csalás vezényelte tranzakciókat, hanem könnyen azonosíthatják és kitilthatják a platformjukról.
Ez azonban még nem teszi a Bitcoint bűnparadicsommá. Valójában a Bitcoin nyilvános blokkláncának köszönhetően az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma nyomon tudta követni és le tudta foglalni a DarkSide által a vezetéktől ellopott pénz majdnem felét. Ez az oka annak, hogy egyes zsarolók úgy döntenek, hogy a teljesen lekövethetetlen koinokat, például Monero-t használnak a tranzakciók lebonyolítására.
Az aktív törzsek száma 2021-ben 140-re emelkedett a 2020-as 119-ről, 2019-ben pedig még csak 79 volt. A legtöbb ilyen törzs aktivitása „hullámokban jön és megy”, a Chainalysis szerint a Conti az egyetlen törzs, amely az egész év folyamán aktív marad.

A törzsek számával együtt a zsarolóprogramok átlagos fizetési mérete is nőtt – 2020-ban még 88 000 dollár volt, 2021-re 118 000 dollárra emelkedett.