
A bitcoinjaid és más kriptovalutáid hardver walletben tárolhatod a legbiztonságosabb módon. Ez egy kis eszköz, amely offline állapotban tartja a privát kulcsokat. Ebben a bejegyzésben elmagyarázzuk, hogyan működnek ezek az eszközök, és megnézzük a legjobb hardver tárcákat is.
Lássuk, miről is fogunk beszélni ebben a cikkben:
- A Hardver Pénztárcák Áttekintése
- A Bitcoin pénztárcák röviden
- Hardver Pénztárcák
- A Hardver Pénztárcák Működése
- A Legjobb Hardver Pénztárcák
- A Hardver Pénztárcák Kockázatai
- GYIK
1. Hardver pénztárcák áttekintése
A hardver kriptopénztárcák a 2-faktoros hitelesítést használják (más néven 2FA-t). Ez azt jelenti, hogy pénzeszközeidhez való hozzáférés érdekében igazolnod kell személyazonosságod valamin keresztül, amit birtokolsz (a hardver pénztárca) és valami olyan által, amit tudsz (a pénztárca PIN-kódja).
Ha komolyan gondolod a Bitcoin és más kriptovaluta biztonságát, akkor be kell szerezned egy hardver tárcát, vagy akár többet is, ugyanis akárhányat birtokolhatsz.
SafePal Vélemények | SafePal Ismertető | A SafePal Hardver Pénztárca Használata
Ha hatékony és biztonságos hardvertárcát keresel, akkor jó helyen jársz. Ebben a cikkben bemutatjuk neked a befektetők és kereskedők számára…
2. Bitcoin pénztárcák röviden
A Bitcoin tárca kifejezés kissé félrevezető, mivel a Bitcoin pénztárca nem is igazán tárol Bitcoint. Technikailag szólva a Bitcoin pénztárca olyan szoftver, amely jelszavakat tartalmaz, amiket a kripto világában néha kulcsoknak neveznek.
Ezek a kulcsok hozzáférést biztosítanak a tárcádhoz a blokkláncnak nevezett Bitcoin tranzakciós főkönyvben hozzárendelt Bitcoinokhoz. Tehát, ha bármilyen Bitcoin tárcát használsz, két fontos kifejezéssel találkozhatsz.
Az első egy Bitcoin cím, ezt küldöd el azoknak az embereknek, akik Bitcoin-ban akarnak fizetni neked. Ez olyasmi, mint egy e-mail cím.
A második egy privát kulcs. A privát kulcs lehetővé teszi a tulajdonodban lévő Bitcoinok hozzáférését és irányítását. Az e-mailes metaforához visszatérve, gondolhatsz a privát kulcsára úgy, mint az e-mail cím jelszavára.
A privát kulcs tárolásán kívül a tárca a te nevedben aláírja a Bitcoin tranzakciókat a privát kulcs segítségével, és továbbítja azokat a Bitcoin hálózatba. Nézzük meg, hogyan működik:
Ha valaki másnak akarsz elküldeni Bitcoint, akkor igazolnod kell a Bitcoin tulajdonjogát az egész hálózatnak, így a hálózat beleegyezik a tranzakciók főkönyvének megváltoztatásába.
Ennek elérése érdekében a Bitcoin pénztárca átveszi a kért tranzakciót, a privát kulcs segítségével aláírja a te nevedben, és ezt a digitális aláírást továbbítja a hálózatra.
Dióhéjban a digitális aláírás az egyik módja annak, hogy bebizonyítsd, hogy te rendelkezel egy bizonyos privát kulccsal anélkül, hogy nyilvánossá kéne tenni azt. A titkosítás néven ismert összetett matematikai szabályok használatával történik.
Ez az egész folyamat hasonló ahhoz, mint amikor aláírod a számládról a pénzátutalást engedélyező csekket.
Miután a tranzakciót aláírták, a pénztárca ezt az egész hálózathoz továbbítja, amely ellenőrzi annak hitelességét. Végül ezt a tranzakciót a bitcoin bányászok beírják a blokkláncba, és a tranzakció teljesnek tekinthető.
3. Hardver pénztárcák
Mint valószínűleg tudjátok, manapság nem olyan nehéz ellopni egy információt egy számítógépről. Ha a Bitcoin pénztárcádat futtató számítógép rosszindulatú programokkal van megfertőzve, az a privát kulcsoddal való visszaélést jelentheti.
Lehet, hogy a hackerek átvehették az irányítást a számítógép felett, vagy megnézték, mi jelenik meg a képernyőn. Amint a privát kulcs lelepleződik, a Bitcoinjaid már nem a te irányításod alatt lesznek. Könnyen áthelyezhetők bárhová, ahová a hacker akarja.
Ennek elkerülése érdekében két lehetőséged van:
- Meg kell győződnöd arról, hogy számítógéped teljesen mentes a rosszindulatú programoktól. Bár ez könnyűnek hangozhat, a legtöbb vírust szoftvernek álcázzák, vagy módjuk van arra, hogy elkerüljék az antivírus szoftver általi észlelést.
- Használj egy olyan tárcát, amely úgymond „immunis” a rosszindulatú programokkal szemben, biztonságban tartva a privát kulcsodat. A hardver pénztárcákat pontosan erre tervezték.

Egyszerűen fogalmazva, a hardver pénztárcák olyan számítógépek, amelyek csak egy kis képernyővel rendelkeznek, egy-két gombbal ellátva, továbbá csak a kulcsok tárolása és a tranzakciók aláírásának egyszerű művelete végezhető el rajtuk.
A hardvertárcák úgy néznek ki, mint egy kis USB-eszköz. Ez azon a logikán alapul, hogy minél összetettebb egy eszköz, annál több lehetőség adódik a hackereknek behatolni.
A hardver pénztárcák esetében az eszköz annyira „buta”, hogy szinte semmivel sem lehet feltörni vagy megfertőzni.
Az egyszerű kialakítás miatt a hardver pénztárcák nem tudnak csatlakozni az internethez, vagy bonyolult alkalmazásokat futtatni. Ezek csak a privát kulcs offline tárolásának egyik formái.
Ezt a megközelítést hideg tárolásnak nevezik, ellentétben az internetre csatlakozó eszközökkel, amelyeket hot walletnek neveznek.
4. Hogyan működnek a hardver pénztárcák?
Tegyük fel, hogy Bitcoin tranzakciót szeretnél végrehajtani egy hardver pénztárca használatával.
Először is tudni kell, hogy mivel a hardvertárca olyan egyszerű eszköz, amely csak tranzakciókat tud aláírni, ezért minden más funkcióhoz egy kifinomultabb számítógépet kell használnod, például a tranzakció előkészítéséhez és a hálózathoz történő közvetítéshez.
Tehát egy hardvertárca használatához csatlakoztatnod kell a személyi számítógépedhez, és le kell töltened egy programot, amely képes kommunikálni vele. Ezt a programot hídnak fogjuk nevezni, és a híd lehetővé teszi a tranzakció előkészítését az aláírásra.
A hardver walletek csak nagyon meghatározott típusú adattovábbítást tesznek lehetővé, például a kriptovaluta tranzakciókat. Amint egy hardver tárca megkapja a tranzakciót a hídnak nevezett programtól, aláírja azt a hardver pénztárcán, majd visszaküldi a programnak.
A privát kulcsod soha nem hagyja el a hardver pénztárcád. Az egyetlen dolog, amelyet a számítógép és a hardver pénztárca között áthelyeznek, az az aláíratlan és aláírt tranzakció.
Minimalista és egyszerű kialakítása miatt a hardvertárca bármilyen számítógéppel használható, akár egy nyilvános könyvtári számítógépen vagy anyukád laptopján is igénybe vehető.
Az egyetlen dolog, amit meg kell tenned az, hogy megbizonyosodj a Bitcoin biztonságáról, vagyis arról, hogy a hardver pénztárca képernyőjén jóváhagyott tranzakció megegyezik-e azzal a tranzakcióval, amelyet a hídprogram a személyi számítógépen mutat.
FONTOS! – A “seed” szavak!
A hardvertárca beállítása meglehetősen egyszerű. A legfontosabb dolog, hogy felírod az eszköz inicializálásakor kapott szavakat (erre fel is hívják a figyelmed). Ezek a seed szavak, más néven mnemonic szavak, visszaállíthatják a hardver pénztárca által generált privát kulcsokat.
Ez azt is jelenti, hogy aki megszerezi ezeket a szavakat, az irányítja a Bitcoin-jaidat is, ezért fontos, hogy a seed-et offline állapotban és biztonságos helyen tartsd.
5. Melyik a legjobb hardver pénztárca?
Ma már több mint egy tucat vállalat kínál hardver pénztárcát a piacon, a három piacvezető a Ledger, a TREZOR és a KeepKey. Minden vállalat különböző modelleket kínál, különböző funkciókkal.
Ha szeretnéd megtekinteni a legjobb hardver pénztárcák listáját és összefoglalóját, olvasd el következő cikkünket:
6. A hardver pénztárcák kockázatai
Hamisítás
Bizonyos esetekben valaki manipulálhatja az eszközödet, amikor megvetted és úton vagy vele hazafelé. Ennek elkerülése érdekében az összes neves hardvertárca-gyártó speciális holografikus matricával bizonyítja, hogy a walletet soha nem nyitották még fel.
Ha tárcát vásárolsz és ez a matrica nem ép, ne használd azt a pénztárcát. Noha egyes walletek inicializáláskor önellenőrző tesztet is futtatnak, jobb, ha biztonságban maradsz.
Annak érdekében, hogy ezt a kockázatot még jobban minimalizálhasd, mindig vásárolj hardver walletet közvetlenül a gyártó webhelyéről. Ha viszonteladótól szeretnél vásárolni, győződj meg róla, hogy ő egy hivatalos, megbízható viszonteladó, és először lépj kapcsolatba a gyártóval.
Előre konfigurált seed szavak
A seed szavakat véletlenszerűen kell előállítania a walletnek a beállítás során, és azt nem a készülékkel küldik el.
Egy szerencsétlen felhasználó vásárolt egy hardvertárcát valakitől az Amazon-on, és kapott egy pénztárcát egy kártyával, amely előre konfigurált seed szavakat tartalmazott. Utasítást kapott, hogy a készüléket e létező seed használatával indítsa el.
A felhasználó nem volt túl hozzáértő a technikához, és megtette, amit kértek tőle, csak azért, hogy megtudja, hogy miután érméket helyezett el a hardver tárcába, azonnal lehívta ezeket a hacker, aki tudott az előre konfigurált seed szavakról.
A tárca elvesztése
Lehetséges, hogy a hardver wallet eszközödet nem kívánt személyek ellopják, vagy fizikailag hozzáférnek.
A legtöbb, ha nem is az összes hardvertárca, tartalmaz PIN-védelmet. Tehát akkor is, ha a készülékét ellopták, eltarthat egy ideig a tolvajnak, mire hozzáférhet az érméidhez.
Miután észrevetted, hogy az eszközödet ellopták, azonnal használd a seed szavakat a bitcoinjaid helyreállításához, és küldd el őket egy új pénztárcába, ahol más a seed. Ez alapvetően eltávolítja az ellopott tárcából az összes valutát, és lehetővé teszi, hogy biztonságosan ellenőrizhesd a kriptopénzeket.
Fenyegetések
Vannak, akik fizikailag azzal fenyegetnek, hogy bántani fognak téged, ha nem adod át a hardver pénztárcád és a nem oldod fel a PIN-kóddal.
Az ilyen típusú fizikai támadások elleni védelem érdekében bizonyos walletek, például a TREZOR, lehetővé teszik egy újabb védelmi réteg hozzáadását, amelyet jelszónak hívnak. Ez azt jelenti, hogy a PIN-kód után további jelszót kell megadni.
Beállíthatod azonban úgy, hogy a különböző jelszavak csak bizonyos fiókokat jelenítsenek meg a pénztárcában. Tehát képzeld el, hogy a pénztárcádon van egy prémium számla, ahol csak kis mennyiségű érme van, és van egy valódi számla a pénz többségével.
Amikor valaki arra kényszerít, hogy nyisd ki a walletet, használhatja a jelszót, és úgy tűnik, hogy a pénztárca csak kis mennyiségű érmét tartalmaz, és nem tárja fel teljes állományod.
7.. Gyakran ismételt kérdések
Melyik a jobb – TREZOR vagy Ledger?
Mind a Ledger, mind a TREZOR tárca biztonságos és könnyen használható megoldásnak bizonyult a Bitcoin tárolásához. Amikor a Ledger elindult, úgy tűnt, hogy nincs olyan jó termékük, mint a TREZOR-nak. Ma azonban a vállalatok közötti határ jóformán elpárolgott, véleményünk szerint ugyanolyan jók.
A biztonság kedvéért azonban általában több hardver tárcát használunk, és igyekszünk biztosítani, hogy mindkét cég modelljét használjuk.
Egy dolgot érdemes szem előtt tartani, hogy a Ledgerrel ellentétben a TREZOR technológiája teljesen nyílt forráskódú, amelyet biztonságosabbnak tartanak.
Melyik a legjobb Ledger Wallet?
A Ledger Nano S a legjobb ár-érték arányú wallet véleményünk szerint. Úgy gondoljuk, hogy a Nano X több funkciót ad, de nem hisszük, hogy megéri a többletköltségeket.
Hogyan érhetem el a TREZOR pénztárcáimat?
A TREZOR pénztárca eléréséhez csatlakoztatnod kell a számítógépedhez, és meg kell látogatnod a http://wallet.trezor.io webhelyet. Ez a webes felület lehetővé teszi, hogy hozzáférj pénzeszközeidhez, amint a pénztárca csatlakozik a számítógéphez.
Mi történik, ha a hardver pénztárca gyártója megszűnik?
A legtöbb hardver wallet esetén alkalmazott seed szavas megoldás több pénztárcával kompatibilis: egyetlen vállalatnál sem egyedi.
Ezért, ha egy bizonyos cég megszűnik, akkor a saját seed szavaiddal közvetlenül helyreállíthatod Bitcoinjaidat egy másik vállalat tárcájában. Mint valószínűleg mostanáig megértetted, a seed szavaknak nagy ereje van, és sok esetben felhasználható a Bitcoin helyreállítására, beleértve azt is, ha a hardver wallet elromlik vagy megsérül.