
A Grand View Research nemrégiben hozta nyilvánosságra az új jelentését, amelyben a metaverzumot vette górcső alá. A szórakoztatóipar egyik nagy várományosának számító iparágat nagyon optimista számokkal jellemzik, és potenciálisan 680 milliárd dolláros összértékre becsülik 2030-ra.
2021-ben a szektor összértékét 38,85 milliárd dollárra mérték, és a várakozások alapján az éves átlagos növekedési ráta, a CAGR 39,4% lehet az évtized hátralévő részében.

A jelentés összecseng számos iparági bennfentes nézetével, amelyek szerint a metaverzum, mint médium, a szórakoztatóipar szerves részévé válik a jövőben. Az internet és a digitalizáció rohamos fejlődése, karöltve az AR, VR, XR technológiákkal, nagy hajtóerőt jelent a metaverzum evolúciójában.
A Grand View Research tanulmánya konkrét példákat is felsorol a következtetései alátámasztására. A Fortnite, Roblox, Minecraft trió, vagy éppen az olyan blokkláncos projektek, mint a Decentraland vagy a The Sandbox mind növekvő felhasználóbázissal rendelkeznek.
A havi összesített látogatószáma ezeknek eléri a 600 milliót. Ehhez pedig hozzávehetjük, hogy a digitális eszközök iránti igény szintén növekszik, és a vállalati világban is egyre több lehetőség nyílik meg a cégek számára, amely szintén a metaverzum piaci szerepét erősíti.
Kockázatként jelenik meg viszont, hogy a digitalizáció növekedésével egyre nagyobb gondot okozhat a kiberbűnözés terjedése.
A metaverzum mindent uralni fog?
Az olyan gigacégek, mint a Microsoft vagy a Meta, hatalmas összegeket fordítanak a metaverzumhoz kapcsolódó fejlesztésekre. Így összességében nem meglepő, ha ilyen előrejelzéseket láthatunk. Az elemzők egyöntetűen azt vallják, hogy a szektor a fejlesztések gócpontjává válik, vagy már vált is, ahogyan a cégek új utakat keresnek, amelyeken elérhetik a felhasználókat, vagy a különböző márkák, franchise-ok rajongóit.
A Disney is bejelentette, hogy belép a területre, és nem vetette el, hogy egy metaverzumos park is érkezhet tőlük a jövőben. A Microsoft megvásárolta az Activision Blizzard játékfejlesztő céget. A hatalmas mértékű szellemi tulajdont, amelyhez így hozzájutott, a saját növekedése szolgálatába állítja majd, mégpedig ezen az új területen belül.
Összességében azonban azt is érdemes tudni, hogy az NFT és a metaverzum iránti kezdeti lelkesedés mintha kicsit alábbhagyott volna az utóbbi időben. A Google Trends adataiból kiderül, hogy a szektort övező érdeklődés az elmúlt hónapokban már csökkenő tendenciát mutat. Amikor a metaverzumban érdekelt nagy cégek új bejelentéseket tesznek majd, ez a trend természetesen nagyon gyorsan meg tud fordulni.