
A törvényalkotók többségi szavazattal fogadták el a kriptopiacokat szabályozó új törvényeket, amely alapján a tagországok ki tudják alakítani a saját jogszabályaikat. Az ECON, az Európai Parlament pénzügyi és gazdasági kérdésekkel foglalkozó bizottsága így egy keretrendszert hozott létre, amely alapján elkezdődhet az Unió kriptoipari szabályainak a kialakítása.
A korábbi, múlt hét hétfői változatban, amely végül nem került elfogadásra, még szerepelt egy javaslat, amelyet az iparág a bitcoin betiltásaként értelmezett, mivel a proof of work bányászatot korlátozta volna.
A képviselők 31 ellenző, 23 támogató arányban vetette el ezt a javaslatot, négy politikus pedig tartózkodott. Az új javaslat fő csapásiránya a tervezet szövegezése alapján a fejlődés biztosítása, hogy az EU pénzügyi szabályozási környezete támogassa az innovációt, és ne gördítsen akadályokat az új technológiák alkalmazása elé.
Emellett a jelenlegi nehézségeket is azonosítaná, hogy azokat ki lehessen javítani, letisztult és egyértelmű törvényi környezetet teremtve az iparág résztvevői számára.
„Az EU-ban fejlesztett kriptoeszközök tekintetében kifejezetten szükséges egy megbízható jogi keretrendszer, és ezt nem biztosítják megfelelően a mostani törvények. Így azt is le kell tisztázni, hogy egyáltalán milyen további szabályok szükségesek a kriptoeszközök esetén, amelyek esetleg nem léteznek a pénzügyi szolgáltatások terén.”
A most megszavazott kezdeményezés célja, hogy támogassa az innovációt, biztosítsa a megfelelő szintű fogyasztóvédelmet és piacvédelmet, valamint elősegítse a pénzügyi stabilitást.
A pénzügyi stabilitás kérdésköre kifejezetten vonatkozik a stablecoinok szektorára. A törvényalkotók most úgy vélik, a kriptopiacok nem jelentenek veszélyt a fennálló pénzügyi rendszerre, de a stablecoinok terjedésével ez a helyzet megváltozhat. A változást pedig elhozhatja a világszerte elérhető és használható stablecoinok terjedése, amelyek egyre nagyobb érdeklődést keltenek.
Az új szabályok nagyon hasonlóak ahhoz, amelyeket az amerikai elnökség is meghozott nemrégiben. Az USA esetében a politikusok arra szólították fel a különböző ügynökségeket, hatóságokat, hogy dolgozzanak együtt a megfelelő kriptoszabályok kidolgozásában, a fogyasztóvédelem biztosításában.